5 tipp boxzsák vásárláshoz
Boxzsákot szeretnél vásárolni, de nem tudod, hogy milyen zsákot vegyél? A következő cikkünkben leírjuk, hogy miket kell figyelembe venni boxzsák vásárlásánál.
1. A boxzsák típusa
A boxzsákok különböző típusúak lehetnek. Vannak a hagyományos, "lógó" boxzsákok, és vannak a talpas, álló boxzsákok.
A hagyományos boxzsákok alakja is különböző lehet, mint például: hajlított boxzsák, három az egyben boxzsák, thai-box boxzsák, henger alakú boxzsák, csepp formájú boxzsák, stb. A bokszzsák formája függ a gyakorolni kívánt technikától. Az álló boxzsákok lehetnek talpas kialakításúak vagy felfújható, fitnesz álló bokszzsákok.
A boxzsák kiválasztásánál az első kérdés, hogy milyen technikákat szeretnél a zsákon gyakorolni.
Box technikákra egy rövidebb, hagyományos zsák megfelelő, felütések, horgok gyakorlására a henger alakú, vagy csepp formájú zsákok a jók. Ütő és rúgó technikákra a hosszabb, súlyosabb, hagyományos boxzsákokat ajánljuk. A térd és a comb rúgások edzésére a speciális, thai-box zsák a legmegfelelőbb.
Ha nincs lehetőséged a lakásban a boxzsákot a plafonba, vagy a gerendába erősíteni, akkor neked egy álló boxzsákra van szükséged. Ezeknek a zsákoknak a talpa vízzel, vagy homokkal vannak töltve. Mind ütő-, mint rúgó technikák gyakorlására alkalmasak. Fitnesz-box edzésekhez ajánljuk a felfújható álló boxzsákokat. ( A talprész itt is vízzel, vagy homokkal tölthető. )
2., A boxzsák súlya
A box zsák súlya a boxzsák ellenálló képességét (kilengését) befolyásolja. Minél nehezebb egy zsák, annál kevésbé leng ki a gyakorlásnál. Általános szabály, hogy a tömeged (kb.) felével legyen egyenlő a boxzsák súlya. Én például 84 kg vagyok így egy 45 kg-os vagy 35 kg-os boxzsák a megfelelő számomra. És mivel rúgó technikákat is gyakorolnék a zsákon, így a 45 kg-os zsákot választanám.
A box zsák súlya a felfogatásának helyétől (plafon, fagerenda teherbírásától) is függ. Ezért nem minden esetben engedhetjük meg a nehéz box zsákot. A zsák kiválasztásánál erre is gondolj.
3., Bőr vagy műbőr boxzsák
Választhatsz bőrből vagy műbőrből (vinyl ponyva) készült boxzsákot. A bőr bokszzsákok a legjobb minőségűek, ezért ezeknek a leghosszabb az élettartamuk. Természetesen ez a boxzsák árában is mutatkozik. (kb. 30.000 Ft-tól indulnak)
Manapság a műbőr zsákok is kielégítik a professzionális, valamint a hobbi szintű zsákolással szemben támasztott igényeket.
4. A boxzsák felfogatása
Legtöbb esetben a megvásárolt zsákhoz láncot is adnak. Ha nincs hozzá, akkor bármelyik barkácsáruházban beszerezhető a boxzsákhoz a lánc. Arra kell figyelni, hogy a lánc felszerelésénél mindegyik oldalon ugyanannyi láncszem legyen.
Ahogy azt már az első pontban említettük, a hagyományos boxzsákok a plafonról vagy gerendáról lógnak lefelé. A zsákok felfogatásánál szükséged lesz: forgókampóra vagy speciális boxzsák tartó szerkezetre. A forgókamót bármelyik barkácsáruházba meg tudod venni. A boxzsák tartót direkt erre a célre fejlesztették ki, megvásárolhatod üzletünkben.
A forgókampót, vagy boxzsák tartót fogod a gerendába, vagy a plafonba erősíteni. A boxzsák felfüggesztése előtt mindenképpen próbáld ki a kampó teherbírását.
Amit még érdemes beszerezned, az egy karabiner, a zsák gyorsabb mozgathatósága érdekében. A boxzsák kampóra felrakásánál illetve a kampóról levételénél jól jön ez a kis egyszerű szerkezet.
5. Töltött vs. töltetlen boxzsák
A töltőanyag biztosítja a boxzsák megfelelő keménységét. A nem megfelelő töltőanyagtól a zsák vagy túl kemény, vagy túl puha lesz, ami balesetveszélyes lehet.
Legtöbb helyen töltött boxzsákot árulnak. Ez azt jelenti, hogy már fel van töltve a boxzsák belseje. Ezt a fajtát javaslom, mert ezzel már nem kell a töltéssel külön foglalkoznod.
Ha mégis a töltetlen boxzsák mellett döntesz, akkor a legjobb töltőanyag a rongy. (pamut vagy polyester anyagok). A lényeg, hogy a töltő anyag egészen a boxzsák tetejéig tartson. Érdemes a boxzsák megtöltése után 1 héttel ismét feltölteni a lenyomódott töltő anyagot. Minél keményebb egy boxzsák, annál jobban erősíti a csuklót és az öklöt.
Soha ne töltsd meg a zsákot, homokkal, kővel vagy más kemény anyaggal, mert balesetveszélyes lehet.
+ 1 tipp Használj zsákoló kesztyűt!
Miután sikerült kiválasztani és felfogatni az új boxzsákunkat, elkezdhetjük püfölni. No de mit vegyünk fel a kezünkre? Mindenképpen valamit fel kell húzni, mert különben a boxzsák "ledarálja" a bőrt a kezünkről.
A legjobb megoldás a zsákolókesztyű használata. Érdemes ezt is a boxzsák vásárlásánál belekalkulálni az árba. Soha ne zsákolj a boxkesztyűddel (edzőkesztyűddel), mert hamar tönkremegy. Többet erről a témáról a boxkesztyű cikkben olvashatsz.